fbpx

Ve svých 35 letech jsem si nadělila krásný dárek v podobě “Training course” v rámci Erasmus+ na téma facilitace ve vzdělávání. Věděla jsem, na jaký kurz se přihlašuji, ale netušila jsem, že to bude tak intenzivní zážitek.

A tak 9.10. začala skvělá jízda plná vzestupů, pádů a obrovského sebepoznávání.

Vůbec jsem netušila, jak přínosná pro mě tato cesta bude a jak ovlivní mé další životní kroky. V Brně na nás čekala milá Amálka, která “posbírala” všechny účastníky, a vyrazila s námi z Brna až do krásného ekologického vzdělávacího centra Švýcárna v Adamově. Klidného místa v nádherné přírodě, které přímo vybízí k procházkám v okolí a digitálnímu detoxu. 

Ubytování v menších pokojích po dvou až třech s někým, koho jste viděli poprvé a společné sprchy na chodbě. No, trochu jsem se vrátila do svých dětských let na táboře nebo studentských let na intru. Byla to výzva, kterou jsme samozřejmě všichni v pohodě zvládli. Hned si uvědomíte všechno, co máte doma a čeho je třeba si vážit a být vděčný.

První den jsme začali pozvolným seznamováním

Díky skvělým hrám bylo prolomení ledů a zapamatování si 30 jmen o dost jednodušší. Náhodně se také vytvořili menší skupiny, ve kterých jsme si později dávali společnou reflexi a také jsme fungovali v rámci tzv. “awesomeness production”, kde Vás čekalo i mytí nádobí. A že ho byla plná kupa. Ale víte co, měli jsme to raz dva hotové. Pustili jsme si svižnou hudbu a dokonce jsme si to i užili a hodně jsme se nasmáli. 

Postupně jsme během celého pobytu vzájemně budovali kamarádské vztahy a pevnou síť kolegů, která byla na konci kurzu “přestříhána”. Naše vzájemné zážitky však navždy zůstávají v našich srdcích a v budoucnu se společně můžeme kdykoliv sejít. A já pevně věřím, že se ještě potkáme. Poznali jsme spoustu kolegů z Rumunska, Chorvatska, Řecka, Slovenska, Španělska a Lotyšska. Kultury se krásně protkaly a v rámci cultural night jsme mohli dokonce ochutnat i jejich delikatesy. 

Celý kurz pak byl protkaný vědomostmi, ale hlavně vlastní praxí a zážitky

Naučili jsme se, jak si dobře vystavět workshop, aby dával smysl a byl pro lidi zajímavý a prožitkový a účastníci si z něho odnesli co nejvíce. Naučili jsme se zapojovat energizery, hry i reflexi, která by neměla chybět.

Vše jsme si vyzkoušeli v praxi, v rámci dvou kol “creative labs”, kdy jsme si připravovali a realizovali workshopy, které jsme pak sami vedli. To byla opravdová jízda. První kolo bylo oťukávací a byli jsme více nervózní. Po něm jsme dostali zpětnou vazbu a díky ní jsme pak mohli poznatky zapracovat do druhého kola workshopů, které byly už o poznání snazší a více v klidu a i ve zpětné vazbě bylo slyšet zlepšení. Každý jsme si tak připravili a realizovali dva workshopy a zároveň jsme se aktivně účastnili workshopů našich kolegů. Někteří si i vyzkoušeli roli nezávislého pozorovatele, který workshop sledoval z venčí a mohl tak dát ještě hlubší “feedback”.

Vyzkoušeli jsme si Kolbův cyklus, o kterém jsme se učili, v praxi. Stejně tak dávat konstruktivní zpětnou vazbu či aktivně naslouchat. Navíc jsme se bavili o nenásilné komunikaci či “heroe´s journey” nebo “councilech”. Všechny tyto vědomosti jsme získali ještě před tvořením workshopů, abychom s nimi pak mohli aktivně pracovat. 

A co bylo ještě skvělým bonusem navíc…

Že to vše bylo v angličtině, takže jste mohli krásně potrénovat cizí jazyk. Nikdo Vás neopravoval, všichni byli chápaví a i když jste se zeptali třikrát, byli trpěliví. 

Byla to opravdu intenzivní jízda. Program byl nabitý od 9 hodin až do 21,30. Samozřejmě s přestávkami na jídlo, spánek, procházku a klid. A jeden den jsme měli dokonce celé odpoledne volno a mohli jsme si vyjet třeba do Brna nebo na kafe do Adamova. I tak si odvážím kromě zkušeností a vědomostí protančené střevíce z večerů, které jsme společně s ostatními strávili a nové kamarády. Jeden den jsme dokonce i měli táborák, který mě opět vrátil do mých dětských let.

Naše pády i úspěchy jsme vždy řádně společně oslavovali a díky tomu jsme také získávali kuráž do dalších dní. A jelikož i lektoři si jsou vědomi náročného programu, tak pro nás po druhých creative labs přichystali pohoštění, kde nechyběly ani výborné palačinky s pečenými jablky a karamelem. 

Pracuješ nebo se chystáš pracovat ve vzdělávání?

Pak neváhej a vyraz na Edu Facilitation training. Naučíš se své kurzy vystavět a obohatit tak, aby si účastníci odnášeli co nejvíce. Osvěžíš si teorii zpětné vazby, Kolbova cyklu, Cesty hrdiny, nenásilné komunikace či aktivního naslouchání, ale hlavně vše prakticky zažiješ na vlastní kůži. Během kurzu tvoříš a vedeš dva workshopy, kde můžeš vše rovnou využít v praxi. Tento training course od Proactive Network, z.s. není jen o povídání, ale je hodně nabitý a intenzivní a rozhodně se nebudeš nudit. 

Na kurzu jsem zažívala všechny možné pocity od zklamání a naštvání až po totální nadšení, radost a štěstí. Negativní i pozitivní emoce byly součástí celého procesu. I když jsme místy zažívali těžké chvíle, zvlášť při tvoření workshopů, nikdy jsme si nic proti sobě nebrali osobně a vždy jsme si vše vysvětlili a radovali jsme se z úspěchů a společných přátelství.

Vřele všem tuto zkušenost doporučuji!

Budete-li se na něco chtít doptat, neváhejte mě kontaktovat. Ráda Vám povím více, ale vlastní zkušenost je nepřenositelná! 🙂

Krásný den, Jana