fbpx

Vnímáte ten rozdíl mezi slovy opora a podpora? Jak to na Vás působí?

Nedávno jsem si naplno uvědomila, že mezi slovy opora a podpora je rozdíl a to nejen v tom, jak se píší, ale v jejich významu.

Patříte mezi ty, co rádi někoho podporují v tom, co dělá, aby dosáhl naplnění a žil spokojený život tak, jak si on sám představuje? Já rozhodně ano. I proto jsem se stala životní koučkou. Miluju podporovat ostatní lidi v rozvoji jejich potenciálu. Plně věřím, že v každém z nás je obrovský potenciál, který má smysl neustále objevovat a rozvíjet. Jsem empatická a mám vždy radost, když se někomu něco podaří. Třeba si plnit sny nebo dělat konkrétní kroky k jejich plnění. Jasně, koučink není jenom o podpoře, ale také o výzvách. O tom napíšu třeba něco příště.

Je hezké někoho podporovat, ale je také potřebovat myslet i sám na sebe.

Pokud dlouhodobě někoho podporujete, ale nemyslíte také především na sebe, nemůže to z dlouhodobého hlediska fungovat. Je třeba mít pevné základy, na kterých můžete stavět. I proto nezapomínejme na pravidelnou psychohygienu a věnujme se pravidelně něčemu, co nás naplňuje a dobíjí nám baterky.

Jak podporujete sami sebe a svoji energii?

Každý jsme jiný a dobíjíme baterky jiným způsobem. Někdo si čte, jiný maluje, tancuje, poslouchá hudbu, jen tak kouká na film, jde do přírody, jde běhat, nebo se pořádně vyspí. Někdo je introvert a někdo extrovert a energii může získávat i z kontaktu s lidmi. Především my ženy často potřebujeme nějakou kreativní činnost. Zkrátka, je fajn vědět, jak to máme a nezapomínat na sebe a svoji energii, protože, když se dostaneme do bodu nula nebo těsně nad něj, nezbývá nám už síla na onu podporu.

Proč to ale celé píšu?

Nedávno jsem si velmi uvědomila, že moje energie ubývá a mám jí nějako méně a že nemůžu pořád jenom podporovat, ale občas opravdu myslet i na sebe. I proto jsem se přihlásila do kruhu podnikatelek, kde jsme ve skupině dalších pěti úžasných a inspirativních žen. Kromě toho, že ve společném kruhu tvoříme a opracováváme naše podnikatelské nápady a máme k tomu skvělou mentorku, podporujeme se v tom, co děláme a vzájemně rosteme, ale zároveň jsme si i oporou. I díky tomu čerpám novou energii. Na nedělním kruhu jsem po delší době zažila, co to je nejen podpora, ale také opora.

Občas se potřebujeme o něco nebo někoho opřít a já to zažila v plné parádě. Zažila jsem hluboký transformační zážitek, kdy jsme pracovaly kreativně (tancem, malbou, zpěvem), také s energiemi a já se fakt mohla opřít. Opřít v pravém slova smyslu. V ten den jsem si naplno uvědomovala rozdíly mezi oporou a podporou.

O koho nebo o co se můžete opřít?

Já se mohla opřít o skvělou a silnou ženu. Doslova jsem se o ni mohla fyzicky opřít a volně stát, když mě ona dělala oporu a držela prostor a má záda. Bylo moc příjemné mít něčí oporu v zádech, kdo mě v danou chvíli opravdu podržel. Mohla jsem popustit i emoce, které ve mě dřímaly a užila jsem si ten aktuální pocit. Načerpala jsem opět novou energii a vítr do plachet nebo jak se to říká. Jsem za tuto zkušenost velmi vděčná. V tu dobu jsem opravdu fyzicky vnímala oporu. Ale samozřejmě i podporu přítomných žen.

Tolik krátké zamyšlení…