fbpx

Vždy jsem milovala pomáhání ostatním lidem. A pomáháním mám opravdu na mysli pomáhání smysluplné a nezištné a kdy o to dotyčná osoba nebo organizace stojí.

Už během mých studií jsem se stala dobrovolníkem.

Začalo to studentským dobrovolnickým klubem při ADRA ve Frýdku Místku, kdy jsme se scházeli s jinými studenty a připravovali jsme program pro různá zařízení sociálních služeb, do kterých jsme pak chodili a program realizovali. Navštěvovali jsme domovy pro seniory, stacionáře, dětské domovy, nízkoprahové kluby, domovy pro matky s dětmi a další. Někdy to byla jednorázová akce, jindy soustavnější dlouhodobější dobrovolnická práce. Později jsem se rozhodla být dobrovolníkem v CEDRu, zařízení pracujícím s osobami s mentálním postižením a duševním onemocněním, kde jsem vedla kurzy vaření. A dnes jsem nadšený dobrovolník v Dobrovolnické akademii Inex a Rise and Shine, kde pomáhám organizovat konference osobního rozvoje, semináře a jiné akce zaměřené na podporu především mladých lidí a jejich růstu. 

Dobrovolnictví je něco, co může pozitivně formovat Vaši osobnost, něco, co Vás může bavit, naplňovat a dávat Vám obrovský smysl.

Doporučuji všem lidem si vyzkoušet, jaké je to být dobrovolníkem, byť na pár hodin nebo na den. Naučíte se spoustu nových věcí, dozvíte se o svých darech a schopnostech, o kterých jste třeba doposud nevěděli, a zároveň si vylepšíte různé dovednosti, jako třeba komunikaci s lidmi, prezentační dovednosti, práci s časem, schopnost, podnikavost a další.

Dobrovolnictví je skvělá příležitost pro osobní růst a udělání něco prospěšného pro své okolí a společnost.

Mladým lidem se může velmi hodit na startu jejich kariéry. Když nemáte za sebou žádné zaměstnání, v životopise můžete skvěle uplatnit právě dobrovolnictví a vytěžit z něj pro svého potencionálního zaměstnavatele maximum. Dobrovolnictví je skvělé pěstovat napříč různými generacemi. Nejen mladí mohou být dobrovolníky. Znáte třeba projekt, kdy babičky a dědečkové čtou dětem pohádky ve školkách?

Skvělé na dobrovolnictví i je, že si můžete vybrat, jaké cílové skupině nebo organizaci chcete věnovat svůj čas.

Zajímá Vás oblast životního prostředí? Můžete třeba vypomoci na nějaké akci pod Hnutím Brontosaurus nebo nějaké ekofarmě. Máte rádi sport? Můžete přiložit ruku k dílu organizaci nějakého maratonu. Baví Vás třeba trávit čas s babičkou? Můžete svůj čas věnovat seniorům. Stejně tak zdravotně postiženým nebo dětem.

Neváhejte a najděte si třeba nějakou neziskovou organizaci ve Vašem okolí a domluvte se na možném způsobu podpory. Nebo třeba kontaktujte dobrovolnické centrum. Ty jsou většinou pod Charitou či jinou neziskovou organizací. Rádi Vám sdělí základní informace k dobrovolnictví a podpoří Vás v začátcích i v průběhu.

Můžete samozřejmě pomoci i Vy sami někomu ze svého okolí, kdo to zrovna potřebuje. I to je jistá forma dobrovolnictví. Pokud ale zvolíte, že budete přímo dobrovolníkem přes nějakou neziskovou organizaci nebo Charitu, máte výhodu toho, že budete nejspíše mít tzv. dobrovolnickou smlouvu. A víte, v čem je to dobré? Zajistí Vám i pojištění dobrovolníka, což je skvělé pro Vaši ochranu, kdyby se Vám v průběhu vykonávání dobrovolnické činnosti něco stalo, třeba úraz. Zároveň Vám tyto organizace rády vystaví potvrzení o tom, že jste u nich byli dobrovolníky. To se Vám opět může hodit pro Vaši praxi během studií nebo potencionálního zaměstnavatele.

Můžete i krásně vycestovat do cizích zemí.

Dobrovolničit se dá kdekoliv po světě. Existují různé programy, které můžete využít. U mladých lidí a studentů doporučuji kouknout třeba na „Erasmus student network“ nebo třeba INEX SDA, kde najdete spoustu workcampů. Já jsem tehdy přes Adru byla v dětském domově na Ukrajině, kde jsme pro místní děti vedli něco jako tábor.

Dobrovolnictví má spoustu výhod, ale tím, co mi vždy udělalo největší radost byl dobrý pocit, smysluplnost a to, že jsem někomu mohla vykouzlit úsměv na rtech. Jsem moc ráda, že během svých studií k dobrovolnictví, jak se říká „přičichla“ a už mě to nepustilo.

V současné době přemýšlím, jak dobrovolnictví propojím s koučinkem, který také miluji. No, už mi v hlavě klíčí skvělý projekt a moc se těším, až ho rozjedu a třeba i přizvu Vás ke spolupráci.

Tak co, už jste dostatečně namotivováni výhodami a užitky, které dobrovolnictví přináší?

Hurá do toho! Neváhejte se porozhlédnout a někoho oslovit.

Budu Vám na Vaší cestě držet palce a když budete mít k dobrovolnictví nějakou otázku, neváhejte se na mě kdykoliv obrátit. Ráda Vám na ni odpovím nebo Vás nasměruji dále. A moc Ráda Vás také na Vaší cestě podpořím i jako koučka. Neváhejte si u mě kdykoliv zarezervovat „poznávací hovor“. Můžeme si být přínosem.

Krásný den, Jana Obdržálková Čejpová – životní koučka a nadšená dobrovolnice


www.janacejpova.cz/rezervace-terminu
koucka@janacejpova.cz